Właściwe wietrzenie podnosi komfort mieszkania
W czasie codziennego użytkowania mieszkania powstają duże ilości pary wodnej, która rozchodzi się w powietrzu na skutek gotowania w kuchni, prania, suszenia, kąpieli czy zmywania naczyń. Także Ty, jesteś źródłem powstawania wilgoci: każdego dnia zdrowy człowiek przekazuje do otoczenia poprzez skórę około 0,5 litra wody oraz więcej niż litr w wyniku oddychania. Jednakże otaczające nas powietrze jest w stanie odebrać tylko ograniczoną ilość pary wodnej. Dlatego regularne wietrzenie pomieszczeń jest takie ważne.
Zasady wietrzenia pomieszczeń
- Wietrz 3 razy dziennie: rano, w południe i wieczorem
- Wietrz na oścież – otwierając okno na około 10 min.
- Wietrz przez przeciąg – otwierając okna w różnych pomieszczeniach na około 10 minut.
Stosując te zasady możesz w krótkim czasie odprowadzić duże ilości wilgoci z pomieszczenia.
Wietrzenie w zależności od warunków
- Wietrzenie podczas dłuższej nieobecności
- Nie zostawiaj okien w pozycji uchylnej, ponieważ w tej pozycji przylegające do okna części ściany zbytnio się wychładzają, co może potem powodować powstawanie na nich pary wodnej, dodatkowo powołując ogromne stary energii cieplnej.
- Wietrzenie, a grzejniki
- Zanim otworzysz okno, zakręć zawór grzejnika znajdującego się w tym pomieszczeniu ( o ile zawór nie współpracuje z czujnikiem, który zrobi to automatycznie).
W przeciwnym razie zimne powietrze napływające przez otwarte okno będzie owiewać zawór przy grzejniku i spowoduje jego maksymalne otwarcie, czyli pracę z maksymalną mocą. Grzejnik zrobi się gorący, ale ogrzane powietrze od razu będzie uciekać przez okno – zwłaszcza gdy grzejni jest tuż pod nim. - Wietrzenie a piece węglowe i gazowe
- W tym przypadku szczególnie musisz dbać o prawidłowe wietrzenie pomieszczeń, ponieważ ubocznym skutkiem procesu spalania jest tlenek węgla popularnie nazywany czadem. Żeby zminimalizować możliwość wytworzenia tlenku węgla, należy dokonywać regularnie, raz do roku po sezonie grzewczym, czyszczenia pieców węglowych i gazowych. Powinno się także stosować do zaleceń kominiarskich , po przeprowadzonych przeglądach przewodów dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych, których realizacja należy do użytkownika lokalu.
- Wietrzenie a mróz
- Wietrzenie pomieszczeń podczas mrozu nie powinno trwać dłużej niż kilka minut. Nie obawiaj się, że w tak krótkim czasie wnętrze zbytnio się wychłodzi. Po zamknięciu okna temperatura szybko wróci do poprzedniej wartości dzięki energii cieplnej zakumulowanej w ścianach, podłodze, stropie i meblach. Pamiętaj, ze lepiej jest wietrzyć pomieszczenie okresowo, za to intensywnie niże przez cały czas z niewielką wydajnością. Otwarcie okien na kilka godzin i jednoczesne silne ogrzewanie domu jest zupełnie nieracjonalne i nie ma nic wspólnego z oszczędzaniem energii.
Właściwe wietrzenie oszczędza energię, redukuje koszty ogrzewania i ogranicza obciążenie naszego środowiska.