Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Sp z o.o. może poszczycić się już 75-letnim doświadczeniem w zarządzaniu nieruchomościami. Jesteśmy zdecydowanie najstarszym zarządcą nieruchomości w Poznaniu. Przez ten okres przedsiębiorstwo przeszło wiele przekształceń organizacyjnych, jednak od zawsze byliśmy związani z zarządzaniem i dbaniem o nieruchomości miasta Poznania.
Okres powojenny
Historia powstania przedsiębiorstwa sięga okresu zaraz po zakończeniu II Wojnie Światowej. Wówczas władze miejskie Poznania objęły w posiadanie substancję mieszkaniową stanowiącą własność państwową, m.in.: czynszowe domy wielomieszkaniowe, małe domy mieszkalne i jednorodzinne, a także budynki o funkcjach użytkowych, handlowych, usługowych oraz tereny niezabudowane, place czy działki budowlane. Większość pochodziła z mienia opuszczonego w czasie wojny.
1949 – Zarząd Nieruchomości Miejskich
Dnia 1 stycznia 1949 r. powołano decyzją Zarządu Miejskiego – Zarząd Nieruchomości Miejskich, który to w roku 1950 zmienił nazwę na Zarząd Nieruchomości Komunalnych. Uchwałą Prezydium Miejskiej Rady Narodowej z dnia 16 października 1951 r. powstał w końcu Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych. W tamtym czasie większość budynków administrowanych przez MZBM powstała jeszcze przed wojną. MZBM podlegał ówcześnie Wydziałowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.
1956 – DZBM-y
W 1954 roku dokonano podziału Poznania na 5 dzielnic – Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto, Stare Miasto i Wilda. W związku z tym w 1956 roku powołano za zgodą Ministra Gospodarki Komunalnej pięć Dzielnicowych Zarządów Budynków Mieszkalnych. Zapoczątkowało to ich bardziej intensywny rozwój. Tworzone były zakłady remontowe, wybudowano pomieszczenia biurowo-warsztatowe Administracji Domów Mieszkalnych (tzw. ADM-y), stanowiących podstawowe komórki DZBM-ów, powołane do obsługi lokatorów, a także świadczenia drobnych usług, które wykonywały utworzone grupy konserwatorów domowych.
1964 – Miejskie Zjednoczenie Przedsiębiorstw Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
W kolejnych latach DZBM-ami zarządzały różne jednostki, aż w 1962 roku utworzono Zjednoczenie Przedsiębiorstw Gospodarki Komunalnej, a od 1964 roku: Miejskie Zjednoczenie Przedsiębiorstw Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. W tym czasie DZBM-y rozszerzały swoją działalność, wzbogacając się, m.in. o Biuro Zamiany Mieszkań i Zakład Cieplny.
1953-1978 – Działalność
W latach 1953-1978 wyremontowanych w Poznaniu zostało około 4,5 tys. budynków, w tym około 3 tys. budynków prywatnych. Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa zwiększała się też skala prowadzonych prac remontowych i konserwacyjnych, w tym tzw. remontów gruntowych, czyli przywracania budynkom wartości użytkowych. Przeprowadzano również intensywne modernizacje, najczęściej obejmując kompleksowo remontami całe ciągi ulic, np. ul. Głogowska, Mostowa, Dąbrowskiego.
1976 – Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Poznaniu
W 1975 roku istniejące ADM-y zmieniono na Zakłady Eksploatacji Budynków (ZEB-y). W dniu 1 stycznia 1976 r., na podstawie zarządzenia Prezydenta Miasta Poznania, powstało z połączenia pięciu działających w Poznaniu Przedsiębiorstw Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Poznaniu.
1978 – Pogotowie Techniczne i 14 REB-ów
Połączenie 5 przedsiębiorstw pozwoliło na bardziej efektywne zarządzanie, m.in. zintegrowanie księgowości i utworzenie w 1976 r. Pogotowia Technicznego, które działa do dziś. W 1978 r. połączono również mniejsze zakłady w jeden spójny Zakład Remontowy, wykonujący usługi remontowo-budowlane. W 1979 r. w miejsce ZEB-ów utworzono 14 Rejonów Eksploatacji Budynków, które znacząco poprawiły współpracę z mieszkańcami przy utrzymaniu odpowiedniego standardu budynków.
1994 – MPGM sp. z o. o.
Do 1994 r. MPGM miało status przedsiębiorstwa komunalnego. 10 czerwca tego roku została zawiązana natomiast spółka MPGM sp. z o. o., która była prawnym następcą przedsiębiorstwa. Swoje funkcjonowanie rozpoczęła 1 grudnia. Wcześniej ze struktury wyłączono Zakład Remontowy i Zakład Transportu i Sprzętu Budowlanego, które utworzyły osobne spółki. Od tego momentu MPGM prowadzi szeroką działalność komercyjną na podstawie Kodeksu handlowego.
2000 – Wspólnoty mieszkaniowe
Z dniem 01.01.1995 r. z mocy prawa powstały wspólnoty mieszkaniowe. W związku z tym MPGM rozszerzył zakres działalności na zarządzanie nieruchomościami wspólnot, co jest obecnie głównym profilem działania spółki. Od 1 stycznia 2000 r. i powołania komunalnego Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, który przejął m.in. wpływy z czynszów komunalnych, MPGM rozwinął zwłaszcza konkurencyjność oferty na zarządzanie nieruchomościami, co jest głównym źródłem przychodów spółki.
2004 – MPGM S.A i 6 BOM-ów
Od 2004 r. do 2024 r. MPGM było Spółką Akcyjną, której właścicielem w 100% jest miasto Poznań. W tym samym czasie zlikwidowano REB-y, a powołano do życia 6 Biur Obsługi Mieszkańców. Pozwoliło to na sprawne administrowanie nieruchomościami i umożliwiło łatwy kontakt mieszkańcom. BOM-y oraz Pogotowie Techniczne są w stanie szybko i sprawnie reagować na problemy mieszkańców i awarie.
2013 – Zmiany
W roku 2013 nastąpiła reorganizacja spółki MPGM SA. W ramach zmian zmniejszono liczbę BOM-ów z 6 do 4, które obecnie koncentrują się na obsłudze wszystkich zgromadzonych wspólnot. Liftingowi poddany został również logotyp MPGM, który zyskał nowy kształt pozostając jednocześnie w tej samej tonacji kolorystycznej i ze znajomo wyglądającym daszkiem.