Obowiązkowa deratyzacja przeprowadzona jest na terenach, gdzie zlokalizowane są budynki zabudowy wielolokalowej – szczególnie w piwnicach, miejscach gromadzenia odpadów komunalnych oraz w wolno stojących komórkach i pomieszczeniach gospodarczych przynależnych do zabudowy.
Deratyzacją objęte są także lokale gastronomiczne, obiekty handlowe branży spożywczej, targowiska i giełdy rolno-spożywcze, magazyny żywności, gospodarstwa rolne i hodowlane, zakłady przetwórstwa żywności, szpitale, hotele, internaty, domy akademickie i bursy; budynki placówek oświatowych, żłobków i domów pomocy społecznej; obiekty, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie oraz działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów, a także schronisko dla zwierząt i ogród zoologiczny.
Deratyzacja nie sprowadza się tylko do wyłożenia trutek na gryzonie. Obejmuje także inne działania. Uszczelnia się i naprawia uszkodzenia, przez które szczury mogą przedostawać się do pomieszczeń np. otwory w drzwiach i podłogach. Należy także usunąć z nieruchomości wszystkie odpady żywnościowe. Bardzo ważne, aby prawidłowo wyłożyć atestowane trutki na gryzonie, najlepiej w miejscach ich żerowania. Konieczne jest umieszczenie napisów ostrzegawczych w miejscach, gdzie będą leżały preparaty deratyzacyjne. Po zakończeniu akcji należy posprzątać resztki preparatów.
Do zwalczania szczurów i myszy należy używać trutek ogólnodostępnych, zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia lub posiadających atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.
W czasie przeprowadzania deratyzacji w dniach od 1 do 30 września 2022 r. Straż Miejska Miasta Poznania oraz służby Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będą kontrolować właścicieli nieruchomości pod kątem sprawdzenia wyłożenia preparatów do zwalczania gryzoni oraz uporządkowania terenu nieruchomości. Obowiązek deratyzacji wprowadza uchwała nr LII/968/VIII/2021 Rady Miasta Poznania z dnia 28 września 2021 r. Należy pamiętać, że zużyte opakowania po trutkach na gryzonie jako odpad niebezpieczny przyjmują PSZOK-i (Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych).