Segregacja śmieci to obowiązek, który nakłada na nas polskie prawo. Chociaż segregacja odpadów jest obowiązkowa od 2020 roku, wciąż popełniamy błędy w tym zakresie.
Dzięki segregowaniu odpadów ochronimy środowisko, w którym żyjemy. Oszczędzamy energię i zasoby naturalne, dzięki powtórnemu przetwarzaniu niektórych materiałów.
- Śmieci trafiają do jednej śmieciarki – po co segregować?
Niektórzy uważają, że segregacja nie ma sensu skoro odpady trafiają do jednej śmieciarki. Pojazdy odbierające odpady są wyposażone w 2 a nawet 3 oddzielne komory, co pozwala na odbiór śmieci z różnych pojemników. To, że śmieci odbiera jeden samochód, nie oznacza, że się zmieszają podczas transportu.
- Czy odpady, które nie podlegają segregacji, wrzucamy do zmieszanych?
To nieprawda. Do czarnych pojemników na odpady zmieszane nie wolno wrzucać odpadów niebezpiecznych, budowlanych, baterii, przeterminowanych lekarstw, farb, lakierów czy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
- Czy opakowania z tworzyw sztucznych i szkła trzeba myć przed wyrzuceniem?
Nie. Przed wyrzuceniem opakowania należy opróżnić z zawartości, mogą być zabrudzone resztkami. Dotyczy do opakowań plastikowych, szklanych i tzw. tetrapaków (kartony do mleku czy sokach). Zanim wyrzucimy plastikową butelkę, trzeba odkręcić nakrętkę i zgnieść butelkę – zajmuje wtedy mniej miejsca.
Przed wyrzuceniem słoików i szklanych butelek trzeba odkręcić pokrywki i kapsle – wrzucić je do żółtego pojemnika. Przypominamy, że tetrapaki wrzucamy do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne.
- Jaki sens ma moje segregowanie śmieci, jeśli sąsiad nie segreguje?
Każdy wysiłek podjęty w celu ochrony środowiska ma sens. Im więcej odpadów będzie prawidłowo segregowanych, tym więcej z nich będzie można poddać recyclingowi. Segregacja śmieci to obowiązek wynikający z polskiego prawa. Nasze działanie może stać się wzorem dla sąsiadów i zachęcić ich do bardziej ekologicznych postaw.
- Czy przed wyrzuceniem butelki i słoika trzeba usunąć z nich etykietę?
Nie powinno się usuwać etykiet, jeśli wymaga to użycia wody. Jeśli na etykiecie znajduje się informacja, że etykieta wykonana jest z folii termokurczliwej (PVC) należy ją zdjąć. Zdjęta folia PVC nie nadaje się do recyclingu, należy ją wrzucić do śmieci zmieszanych.
- Nie wszystkie segregowane odpady są przetwarzane.
To prawda. Nie można przetwarzać np. zabrudzonego lub mokrego papieru. Niektórych tworzyw sztucznych nie można poddać recyklingowi ze względu na ich skład chemiczny, lub technologię przetwarzania, która jest zbyt droga. Takie materiały są dodatkowo selekcjonowane w sortowniach odpadów. Oddzielane od pełnowartościowych i nadających się do recyklingu mogą stać się paliwem alternatywnym.